Üretici ve Tüketici İçin Pazarlama (Marketing)

0

Marketing (pazarlama), müşterilerin ihtiyaçlarını ve isteklerini iyi kavranıp,  bir takım stratejiler üretilip bireylere veya kurumlara ulaşılan bir süreçtir. Amaç burada, sahip olunan müşteri potansiyelini korurken, yeni müşterilere de ulaşabilmektir.

Bu yazımda bir iktisat öğrencisinin gözünden marketing kavramının üretici ve tüketici açısından önemine değineceğim.

Üretici açısından marketingin önemi nedir?
Bir ürünün üretim aşaması ne kadar önemliyse, marketing bölümü de en az o kadar önemlidir. Marketing; piyasa araştırması, tüketici beklentilerinin toplanması ve fiyat belirlenmesi gibi aşamaları içerir. Marketingin üretici için önemini 2 örnekle açıklamaya çalışacağım:

Varsayalım ki; X malı düşük kaliteli bir mal olsun. Bunu bilen X malı üreticisi, malının kitlelere çok fazla ulaşamayacağını bilir ve planlamasını buna göre yapar. Ancak bunu iyi bir marketing ile tüketiciye sunarsa, sandığından daha yüksek satış performansı elde eder. Bunu iktisattaki üretici rantı kavramına benzetebiliriz.

Bir diğer varsayımımızda da yüksek kaliteli Y malını ele alalım. Yüksek kaliteli ürününden yüksek satış performansı bekleyen üreticinin, “ürün kendi kendini pazarlar” düşüncesiyle marketing kısmına önem vermediğini, üstelik fiyat araştırmasına dahi başvurmadığını varsayalım. Bu durumda ürün ne kadar kaliteli olursa olsun, kitlelere adını duyuramaz ve beklenenin altında satış gerçekleşir.

iyi ürün + kötü pazarlama ➡️ potansiyelin altında satışlar
kötü ürün + iyi pazarlama ➡️ potensiyelin üstünde satışlar

Peki ya tüketici açısından marketingin önemi nedir?
Günümüzde pek çok ürün ve bu ürünlerin muadilleri var. Bunca ürünün arasında kendisi için en uygun ürünü seçmek tüketici için oldukça zor ve kafa karıştırıcı bir iş. Marketing bir ürünün tanıtımıdır. Ürünün avantajlarını gözler önüne serer. Ürünü ve avantajlarını iyi tanıtan bir marketing çalışması, bilinçli ve ihtiyaçlarını bilen bir tüketiciyi kendine çeker. Böylece tüketicinin daha az zaman ile doğru ürüne/hizmete kavuşmasını sağlar.

Bonus 1: 2017 yılına ait 10 tane güzel marketing çalışmasını buraya bırakıyorum.
Bonus 2: Ayrıca ilgilenenler için marketing türleri ve stratejilerine ait bir çalışmayı da buraya bırakıyorum.

İyi ve kötü marketing çalışmasının üretici ve tüketiciye etkisi üzerine sizler neler düşünüyorsunuz? Bu konudaki düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.