Viop 30 Endeks Vade (XU030YVADE) ?

1

Ülkemizde borsa 1985 yılında başlamıştır. 30 yılını doldurmuştur. Borsanın asıl amacı nedir? Ülkemizde faaliyette bulunan şirketlerin, bir yer de bu şirketlere kaynak sağlamaktır. Şirketlerin bizlere sunduğu bir adet hisse değerinin, günlük olarak alıcı ve satıcıların bulunduğu piyasada el değiştirmesi sonucu bazı alım satın fiyatlarında farklılıklar yaşanmasıdır. Bu farklılıklar bazı kişiler için olumlu pozitif bazıları için ise kayıplar negatif olarak sonuçlanır.

Pozitif duygular kişilerde mutlu olma hormanlarını harekete geçirir ve kişilerin üstünde kendinde bir üstünlük duygusu hakim olur. Çünkü bulunduğu toplum içerisinde ve tanıdıklarına karşı üstündür. Fark yaratmıştır.
Kaybedenler ne yapar? Bulunduğu toplum içerisinde kendini mutsuz, huzursuz gelecekten kaygılı ve en büyük keşkeler duyguları ile karamsar ve kapalı dünyasında savrulur gider.

Borsa oynayan, takip eden benim tanıdığım kişiler genelde duyumlarla hareket ediyorlar. Çok araştırma yapmıyorlar. Hatta işlemini yani alım-satım yaptıkları bir hissenin grafiğinin nasıl açılacağını dahi bilmiyorlar. Sadece hesap açtıkları aracı kurumdan alıp satmayı biliyorlar. Çünkü onlar için (hepsi değil) alımı yapılacak hisse ismi zaten söyleniyor. Onlara paraları kadar alım yapmaları kalıyor. Borsa sürece bu şekilde devam edip gidiyor.
Ülkemizde hisse senetlerinin yanında 2005 yılında VOB (VİOB) işlemleri yapılmaya başlandı. VİOP, vadeli işlem sözleşmelerinin alımı ve satımı yapıldığı iki yönlü piyasadır. VİOP, yatırımcı, üretici, ithalatçı, ihracatçı ve tüm reel sektör için fiyat, kur ve faiz riskine karşı korunma (hedge) imkânı sağlar. Bu özelliği ile günümüzde dünyadaki hızlı parasal değişimlerin risklerine karşı, korunma amacıyla VİOP un bilinip, öğrenilip, işlemlerde kullanılması gerekmektedir.

Yukarıdaki grafiğe baktığımızda; XU030 endeks 90.000 lerden başlayan yükselişini 106.000 ile tamamlamış görünmektedir. Günlük grafik ile 20/03/2016 tarihinde indikatörler ile fiyat arasında 20/04/2016 tarihine kadar olan sürede ciddi bir uyumsuzluk oluşmuştur. Yani fiyat yükselirken, indikatörler güç kaybetmiştir. Bu da gösteriyor ki önümüzdeki günlerde XU030 vade endeksi bir düşüş muhtemel gibi gözükmektedir. Aslında bu düşüş bu piyasada işlem yapan kişiler için güzel bir fırsat sunmaktadır. Çünkü VİOB işlemlerinde düşüş yönünde de pozisyon alınırsa, bir kazanç sağlanıyor. Bu piyasa sadece yukarı yönlü işlemlerde kazanç sağlanmaz düşüşlerden de kazanç sağlanır.

Borsa olarak denilince hisse senedi anlaşılıyor. Hisse senedi işlemlerinde yukarı yönlü fiyat hareketlerinde kazanç sağlanır. Tersi durumlarda düşüşlerde hisse senedinde kazanç sağlanmaz. VİOB ile Hisse senedi arasında ki fark budur.

Ülkemizde özellikle ağırlıklı olarak hisse senedi alım-satım işlemleri yapılmaktadır. Bu hisse senedi alımlarının parasal olarak %60 ı yurt dışında bulunan kişiler tarafından gerçekleştiriliyor. %40 ı ise yurt içerisinde ki yatırımcılardan oluşuyor. Buradan da anlaşılan o ki ülkemiz borsası parasal olarak yabancı yatırımcının elinde bulunmakta, dolayısıyla bu yabancı sermaye borsamızdan alımını yaptıkları hisse senedini satarlarsa endeks te bir geri çekilme olur. Dolayısıyla ülkemizde hissenin karşılığı TL dir. Yabancı hisse satışından elde ettiği TL yi yurt dışına döviz olarak (Dolar-Euro) çıkarmaktadır. Bu nedenle de ülkemiz içerisinde dolar ve Euro da bir artış görülmektedir. Çünkü güçlü olan sermaye yabancı sermayedir. Güçlü olan her zaman kazanır.
Önümüzdeki günlerde borsamız belki bir miktar daha çıkabilir ancak sonra bir düşüş olacağı kesindir. Bu düşüş ile de Dolar ve Euro nun çıkacağı muhtemeldir. Bu sürecin bu yaz sonuna doğru olacağını düşünmekteyim. Çünkü Kasım ayında ABD de başkanlık seçimleri yapılacaktır. Yeni seçilecek başkan yeni bir dünya düzeni kuracaktır. Kanaatime dünyada büyük bir değişim hareketi başlayacaktır.

Bu değişim hareketinde suyun akışı yönünde duran yatırımcılar yürüyüp gidecekler, aksi durumda ise yok olup gideceklerdir.

Olaylara ve değişim hareketlerine mutlaka büyük tabloda, büyük zaman diliminde bakmak gerekiyor. Küçük zaman diliminde değişimler hızlı olduğundan, bazen bizler bu hızlılığa ayak uyduramıyoruz. Bu nedenle de küçük yatırımcı olarak kaybedenler tarafında safımızı tutuyoruz.
Küçük yatırımcı olarak yapmamız gereken, yaptığımız işimizi önemsememiz, küçümsememiz, büyük düşünmemiz, olayları araştırmamız, birkaç kişi ile birlik olup konuları karşılıklı tartışmamız, görüşlerimizi ve öğrendiğimiz bilgilerimizi net samimi olarak sunmamız, en son olarak ta insanoğluna verilen sabır unsurunu kaybetmemizdir. Duygulardan ziyade mantığımız ile hareket etmemizdir.
Saygılarımla…

UYARI NOTU

Burada yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyelerim yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumum ve tavsiyelerim ise genel niteliktedir. Bu tavsiyelerim mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

1 Yorum
  1. VECDET POYRAZ says

    Vecdet Bey güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.