Warren Buffett’ın Apple Hisselerine Olan Talebi Arttı

0

Warren Buffett’ın Apple Hisselerine Olan Talebi Arttı

Dünyanın en zenginlerinden Warren Buffett’in Apple’ın son iki yıldaki taahhüdü, teknoloji sektörüyle ilişkili şirketlere duyduğu tarihsel çekişmelerden dolayı çok olumlu yönde artmıştır. Daha fazla Apple hissesi almak isediğini belirtti.

Berkshire Hathaway Inc, yılın ilk üç ayında 75 milyon adet Apple Inc hissesi satın aldı. CEO Warren Buffett, CNBC’ye yaptığı açıklamada, iPhone yapımcısındaki bahislerini sert bir şekilde artırdığını söyledi.
Buffett’in Apple’ın son iki yıldaki taahhüdü, teknoloji sektörüyle ilişkili şirketlere olan tarihi ilgisinden dolayı çok arttı.

Berkshire’ın Apple’daki ilk yatırımı küçüktü, bunun Buffett’ın yatırım temsilcilerinden biri tarafından yapıldığını, ancak en son hisse alımıyla birlikte, 42.5 milyar dolar değerinde sağlam bir 240.3 milyon paya ulaştığını söyledi.
“Apple’a bakarsanız, bence ABD’de ikinci en kârlı şirketten iki kat daha fazla kazanıyor” dedi.
Milyarder yatırımcı kısa bir süre önce Uluslararası İş Makinaları A.Ş.’yi başarısız bir yatırımdan dolayı satın aldı ve aynı zamanda Apple’ı satın aldı.

Berkshire, Şubat ayında Berkshire’ın Apple hissesinin, Eylül ayının sonundan bu yana yaklaşık% 23 oranında artarak 165.3 milyon hisseye ulaştığını söyledi.

Buffett, Apple CEO’su Tim Cook’a övgüde bulundu ve Silikon Vadisi soyağacına rağmen Apple’ı daha çok bir tüketici şirketi olarak görmesini önerdi.

Bununla birlikte, yatırımın bir başka nedeni de olabilir: Berkshire’ın nakit pozisyonu.
Berkshire, büyük bir satın alma işleminden bu yana iki yıldan fazla bir süre geçti ve Buffett, yıllık mektubunda, Berkshire’ın 116 milyar dolarlık nakit ve eşdeğerlerini azaltmasına yardımcı olmak için bir veya daha fazla “devasa” sigorta dışı devralım istediğini söyledi.Apple’ın satın alınması, Buffett’in tüm şirketleri hisse senetlerinden daha çok satın almasına rağmen bunu başarır.

Berkshire, tipik olarak üç aylık ve yıllık raporlarında en büyük hisse senedi sahiplerini ve yüzde hisselerini açıklamaktadır. İlk çeyreğin raporu Berkshire’un Omaha, Nebraska’daki memleketi olan yıllık hissedar toplantısından hemen önce yayınlanması planlanıyor.

Apple, Mart ayında bir önceki yıla göre 52,9 milyar $ ‘dan 61.1 milyar $’ lık gelir elde etti ve 100 milyon $ ‘lık ek stok geri alımına söz verdi.

Perşembe kapanışına kadar, Berkshire, 14 Şubat’ta Kaliforniya eyaletindeki Cupertino’da hisselerini artırdığını açıklamasından bu yana Apple hissesi% 5’ten fazla arttı.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.