WhatsApp Kurucu Ortağı Jan Koum Facebook’tan İstifa Ediyor

0

WhatsApp Kurucu Ortağı Jan Koum Facebook’tan İstifa Ediyor

WhatsApp kurucu ortağı Jan Koum, kullanıcı verilerinin paylaşılmasından sonra Facebook’tan ayrılma kararı aldı.
2014 yılında 19 milyar dolara dünyanın en büyük mesajlaşma uygulamasını yaratan kurucu ortaklarından biri olan WhatsApp kurucu ortağı Jan Koum, şirketin şifrelemeyi zayıflatma ve kullanıcılarla ilgili daha ayrıntılı bilgi toplama girişimleri nedeniyle Facebook ve yönetim kurulundan istifa etti .

Washington Post (paywall), şirketin, WhatsApp kullanıcılarını Facebook ve Instagram’ın reklam gelirlerini hedeflemek için kullandığı detaylı profillere bağlama girişimleriyle Koum’un yavaş yavaş istifaya gittiğini açıkladı. 2014 yılında kurucu ortağı Brian Acton ile birlikte WhatsApp’ı satan Koum, bir Facebook gönderisinde ayrıldığını doğruladı.

WhatsApp’in aylık 1,5 milyar kullanıcısı var, ancak belirgin bir iş modeli yok. Kurucuları reklam taşımaktan yanaydı ve Facebook şirketi satın aldığında yılda 0,99 dolarlık bir abonelik ücreti ayırdı.

“Acton ve Koum, Facebook’un kullanıcıların WhatsApp kişilerinin Facebook’ta arkadaş olmalarını ve Facebook’un bu ilişkilerle ilgili daha fazla veri toplamasına izin vermelerini istedi” diyor. “Değişiklikler, reklam verenlerin, telefon numaralarının listesini, özel kitleler olarak bilinen Facebook’un reklamcılık sistemine beslemelerine ve reklamlarla hedeflenecek yeni kişileri bulmasına da olanak tanıdı.”

Koum ayrıca Facebook’un yönetim kurulundan da ayrılmayı planlıyor. Onun kararının şirketin Cambridge Analytica skandalı öncesi olduğu bildirildi, ancak son aylarda Facebook’u çürüten aynı eleştirilerin çoğunu yansıttığı bildirildi.

“Usta bir iktisatçı…bir dereceye kadar matematikçi, tarihçi, devlet adamı ve filozof olmalı…Geçmişin ışığında, geleceği amaçlayarak bugünü çalışmalı. İnsan doğasının hiçbir parçasını, dikkatinin dışına atmamalı…Bir sanatçı kadar soğuk ve dürüst, buna karşılık bazen bir siyasetçi kadar dünyaya yakın olmalıdır.”. John Maynard Keynes

Cevap Yaz

Your email address will not be published.