Windows 10’da Disk Şifrelemeyi (Bitlocker) Etkinleştirme

0

Windows 10 bazen varsayılan olarak şifreleme kullanır ve bazen kullanmaz.
Windows 10 PC’nizin depolanmasının şifreli olup olmadığını ve nasıl değilse şifrelemesinin nasıl yapılacağını buradan öğrenebilirsiniz.
Şifreleme sadece NSA’yı durdurmakla ilgili değildir – bu, PC’nizi kaybetmeniz durumunda hassas verilerinizi koruması ile ilgilidir ve herkesin ihtiyacı olan bir şeydir.

Diğer tüm modern işletim sistemlerinden farklı olarak — macOS, Chrome OS, iOS ve Android — Windows 10 hala herkese entegre şifreleme araçları sunmuyor. Windows 10 Professional sürümü için ödeme yapmanız veya üçüncü taraf şifreleme çözümü kullanmanız gerekebilir.

Windows Aygıt Şifrelemesi
Windows 10 ile birlikte gelen birçok yeni bilgisayar otomatik olarak “Cihaz Şifrelemesi” ni etkinleştirecektir. Bu özellik ilk olarak Windows 8.1’de tanıtıldı ve bunun için belirli donanım gereksinimleri var. Her bilgisayarın bu özelliği olmayacak, ama bazıları olacak.

Başka bir sınırlama da var; Microsoft’a bir Microsoft hesabıyla giriş yaparsanız aslında sürücünüzü şifreler . Kurtarma anahtarınız daha sonra Microsoft’un sunucularına yüklenir . Bu, PC’nize giriş yapamıyorsanız dosyalarınızı kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

Bir kuruluşun alan adında oturum açarsanız Cihaz Şifreleme de etkinleştirilir . Örneğin, işvereniniz veya okulunuz tarafından sahip olunan bir alan adına giriş yapabilirsiniz. Kurtarma anahtarınız kuruluşunuzun alan sunucularına yüklenir. Bununla birlikte, bu, ortalama kişinin PC’sine uygulanmaz – yalnızca alan adlarına katılan PC’ler buna dahildir.

Cihaz Şifrelemesi’nin etkin olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar uygulamasını açın, Sistem> Hakkında’ya gidin ve Hakkında bölmesinin altında bir “Cihaz şifreleme” ayarına bakın. Burada Cihaz Şifrelemesi ile ilgili hiçbir şey görmüyorsanız, PC’niz Cihaz Şifrelemesini desteklemez ve etkin değildir. Cihaz Şifreleme etkinse veya bir Microsoft hesabıyla oturum açarak etkinleştirebilmeniz gerekirse, burada bir mesaj göreceksiniz
Windows Pro Kullanıcıları İçin: BitLocker
Cihaz Şifreleme etkin değilse veya örneğin çıkarılabilir USB sürücülerini şifreleyebilen daha güçlü bir şifreleme çözümü istiyorsanız, örneğin BitLocker’ı kullanmak isteyeceksiniz . Microsoft’un BitLocker şifreleme aracı, şimdi çeşitli sürümleri için Windows’un bir parçası olmuştur. Ancak, Microsoft hala BitLocker’ı Windows 10’un Professional, Enterprise ve Education sürümlerine sınırlamaktadır.

BitLocker, en modern PC’lerin kullandığı Güvenilir Platform Modülü (TPM) donanımını içeren bir bilgisayarda en güvenli seçenektir. PC’nizin Windows içinden TPM donanımı olup olmadığını hızlı bir şekilde kontrol edebilir veya emin değilseniz bilgisayarınızın üreticisine danışabilirsiniz. Kendi PC’nizi oluşturduysanız, buna bir TPM yongası ekleyebilirsiniz. Eklenti modülü olarak satılan bir TPM çipini arayın . PC’nizdeki tam anakartı destekleyen birine ihtiyacınız olacak.

Windows normalde BitLocker’ın bir TPM gerektirdiğini, ancak TPM olmadan BitLocker’ı etkinleştirmenize izin veren gizli bir seçeneğin olduğunu söylüyor . Bu seçeneği etkinleştirirseniz, her açılışta bulunması gereken bir “başlangıç ​​anahtarı” olarak bir USB flash sürücü kullanmanız gerekecektir.

Bilgisayarınızda zaten yüklü bir Windows 10 Professional sürümü varsa, Başlat menüsünde “BitLocker” ı arayabilir ve etkinleştirmek için BitLocker kontrol panelini kullanabilirsiniz. Windows 7 Professional veya Windows 8.1 Professional’dan ücretsiz olarak yükselttiyseniz, Windows 10 Professional uygulamasına sahip olmanız gerekir.
 Profesyonel bir Windows 10 sürümüne sahip değilseniz, Windows 10 Home to Windows 10 Professional’ı yükseltmek için 99 $ ödeyebilirsiniz. Sadece Ayarlar uygulamasını açın, Güncelleme ve güvenlik> Etkinleştir’e gidin ve “Mağazaya Git” düğmesini tıklayın. BitLocker’a ve Windows 10 Professional’ın içerdiği diğer özelliklere erişim kazanacaksınız .

VeraCrypt
Şifreleme için fazladan para ödemek zorunda değilsiniz, çünkü BitLocker tek seçenek değildir. BitLocker en entegre, iyi desteklenen bir seçenektir – ancak kullanabileceğiniz başka şifreleme araçları vardır.

Artık geliştirilmekte olan açık kaynaklı bir tam disk şifreleme aracı olan  TrueCrypt, Windows 10 PC’lerle ilgili bazı sorunlara yol açıyor . GPT sistem bölümlerini şifreleyemez ve çoğu Windows 10 PC’nin kullanıldığı bir yapılandırma olan UEFI’yi kullanarak önyükleme yapamaz. Ancak, TrueCrypt kaynak koduna dayanan açık kaynaklı tam disk şifreleme aracı olan VeraCrypt , 1.18a ve 1.19 sürümlerinden itibaren EFI sistem bölüm şifrelemesini destekliyor .

Diğer bir deyişle, VeraCrypt Windows 10 PC’nizin sistem bölümünü ücretsiz olarak şifrelemenize izin vermelidir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.