Windows XP ve Vista Kullanıcıları İçin Alınabilecek Tedbirler

0

Microsoft yaklaşık üç yıl önce Windows XP ve Vista işletim sistemleri için sağladığı desteğe son vereceğini duyurmuştu. Ancak bu duyuruya rağmen günümüzde hala Windows XP ve Vista işletim sistemlerini kullananların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Bu durumun devam etmesinin altında çeşitli kullanıcı bazlı nedenler yatmaktadır.

Windows XP ve Vista işletim sistemi kullanıcılarının bir kısmı yeni sisteme alışamayacağından güncelleme yapmamakta. Bununla beraber büyük çoğunluk yazılım ücreti nedeniyle bu güncellemeyi düşünmüyor. Buna göre çeşitli nedenlerle yeni bir işletim sistemi düşünmeyen kullanıcıların büyük çoğunluğu bu bilgisayarları evlerinde ve önemsiz işlerinde kullanmaktalar.

Windows XP ve Vista işletim sistemine verilen desteğin çekilmesi bilgisayar korsanları için yeni bir alan anlamına gelmektedir. Tabi ki bir kaç küçük önlem ile korsanlardan korunmak mümkün olabilir. Şunu belirteyim ki internet ortamında hiç bir zaman %100 güvenlik sağlanamaz. Bu nedenle kesinlik kullanımamalıdır. Ancak vereceğim ufak tiyolar ile en azından güvenlik duvarınızı oluşturabilirsiniz.

Sistem Güvenliği İçin Alınabilecek Tedbirler

Bu kısıma girdiğimiz zaman size ilk önerim daima son güncellemeyi kullanmanızdır. Yani service pack 3 son güncellenmiş paket ise sizde bunu kullanmalısınız. Son güncellemeler her zaman bir önceki güncellemelerden daha iyidir. Bunun dışında bu işletim sistemini kullandığınız bilgisayarınız ile önemli işler yani alış-veriş veya bankacılık işlemlerinizi yapmayın. Hatta mümkünse bu bilgisayarı internete bile bağlamayın. Ancak çocuğunuzun ödevleri için yada kendi eğlence işleriniz için gerekli ise kesinlikle sosyal medya ve diğer özel işlemleriniz için kullamayın.

Bu yazılım sistemi açısından alınabilecek bir diğer önemli tedbir ise çoklu hesap kullanımıdır. Bilgisayarınıza açacağınız bir misafir oturumu ile güvenli kullanım sağlayabilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızda yapılması istenilen değişiklikler yapılamayacaktır. Tabi ki onay verirseniz bu işlemler yapılabilir. Özellikle çocuklarınızın kullanımını kontrol altında tutmak isterseniz bu tarz bir önlem işinizi görebilir.

Microsoft desteğini çektiği için bu yazılım için program üreticileride artık üretim yapmayacaktır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar az program kullanmaya çalışın. Kullanılacak programmları dikkatli şekilde seçin ve her bir programın en son güncel halini kullanın. Burada en son güncel hali derken Windows XP ve Vista işletim sistemleri için son güncellemelerinden söz etmekteyim. Aksi durumda programın son hali bu işletim sistemlerinde kullanılamaz.

Yukarıda saydığım genel ve kolay şekilde uygulanabilecek önlemler ile sizde bilgisayarınızı koruyabilirsiniz. Bunlar dışında bu işletim sistemlerini kullanmanız sizin açınızdan pek sağlıklı olmayacaktır. Ne gibi zararlar olabilir derseniz, kişiler bilgilerinizin kötü amaçlı kişilerin ellerine geçmesi sanırım yeterli olacaktır. Bu durumun dünyada bir çok örneği vardır. Sizde bu mağdurlar arasına girmemek için yukarıda söz ettiğim basit tedbirleri alabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

?Stratejik Danışman | ?Dijital Pazarlama | ?Online Reklamcılık |? SEO Analiz | ?Blogger | ?Wordpress Hizmetleri www.AliaRior.com

Cevap Yaz

Your email address will not be published.