Yalnız Genç İnsanlar İçin İnşa Edilmiş Bir Robot Olan Fribo ile Tanışın

0

Yalnız genç insanlar için inşa edilmiş bir robot olan Fribo ile tanışın

Fribo, gençleri günlük aktiviteleri hakkında bilgi paylaşarak metne davet ediyor ve birbirlerini çağırıyor.
Yalnız yaşayan insanların sayısı ABD ve diğer gelişmiş uluslarda yükseliştedir ve kesinlikle iyi bir şey değildir. Yalnızlık ve izolasyon sağlığınız için fiziksel ve zihinsel olarak kötüdür , bu yüzden toplumları nasıl bir araya getirebileceğimizi düşünmek toplumların çıkarları içindedir.Yapay zekanın gelişmesiyle robotlar günümüzde yaygınlaşmaya başladı.

Kore’den araştırmacılar böyle düşünüyorlar ve gençleri metne davet edip birbirlerini çağırmaya teşvik eden Fribo adlı bir prototip robot geliştirdiler. Ev için inşa edilen diğer pek çok robotun aksine, Fribo’nun sosyal olması değil, başkalarında sosyalleşmeyi teşvik etmesi amaçlanıyor. Fribos’un bir grup arkadaş evine dağıtılması amaçlanıyor ve bu da araştırmacıların fiziksel olarak yalıtılmış bireyleri bir araya getiren “sanal yaşam alanı” olarak adlandırıyor.

Fribo bunu, bireylerin evlerinde aktivite dinleyerek ve kullanıcıları sohbet uygulamaları aracılığıyla konuşmalarını teşvik ederek yapıyor. Mikrofonlar ve sensörler, biri eve geldiğinde, ışığı, boşluğu ya da buzdolabını açar gibi ev içi faaliyetleri tanır. Bu bilgi daha sonra grubun geri kalanıyla anonim olarak paylaşılır. “Oho!” Diyor Fribo. “Arkadaşın ön kapıyı açtı. Biri eve mi geldi? ”

Bu mesajı alan herkes daha sonra, grup sohbeti yazarak veya Fribo’larının yanına iki kez vurup yanıt vererek, sesi tanıyacak ve doğrudan bir mesaj iletecektir: “Ne yapıyorsunuz? Kwangmin merak uyandırıyor! ”Kullanıcılar ayrıca, Fribo’ları onlara anonim bir etkinlik hakkında mesaj verdiğinde üç kez alkışlayarak onayı paylaşabilirler. Dolayısıyla, bir arkadaşın eve geç geldiğine dair bilgilendirildiyse, onlara sadece alkışlayarak “hoş geldin” mesajı gönderebilirler.

Arkadaşların diğer arkadaşlarının aktiviteleri hakkında bilgi edinerek iletişimi güçlendiren ilginç ve yeni bir kavram. Bu, sosyal haber beslemelerinin işlevine benzer. Fark, bireylerin gönüllülük bilgilerini kendilerine güvenmemesi ve Facebook gibi platformlardan farklı olarak, hedef kitlenin nispeten küçük olmasıdır.
Fribo, mart ayında ACM / IEEE Uluslararası İnsan Robotu Etkileşimi Konferansı’nda sunuldu . Günlük Ev Aktivitelerini Paylaşarak Sosyal Bağlanmayı Artırmak için Bir Sosyal Ağ Robotu başlıklı bir makalede bilim adamları Kore’nin Yonsei ve KAIST üniversitelerinden bir ay boyunca robotu test eden dört grup gençle görüştüler.

Bir katılımcı şöyle dedi: “Arkadaşımın ne yaptığını hayal edebiliyorum ve aynı evde, başka bir odada yaşıyormuş gibi hissediyorum. Günlük yaşam aktivitelerini arkadaşlarla paylaşmak gibi. ”Diğerleri mesajlaşmayı ve arkadaşlarını daha sık aradıklarını bildirdi ve hatta bir Fribo’nun günlük rutinlerini değiştirdiğini söyledi. “Sabahları genellikle uyanırım” dedi, “ama arkadaşlarımın erkenden hazırlandığını fark etmeye başladığımda, arkadaşlarımla geçen güne başlamayı düşünüyorum.”

Robotun kendisi de olumlu yorumlar aldı.Katılımcılar,görüşme boyunca Fibro’larına daha yakın hissettiklerini söylediler. Biri, “Evimin içinde robotun varlığından haberdar olduğum için, daha sık robotla konuşmaya başladım. Robota normal olarak yüksek sesle söylemediğim şeyleri anlatırım. ”

Fribo’ya yakından bakın. A, ışık sensörüdür; B LCD ekran; C ultrasonik sensör; D hoparlör; E mikrofon; F ses sensörü; G sıcaklık ve nem sensörü; ve Ahududu Pi.

Tabii ki, tüm geri bildirimler olumlu değildi. Test cihazları, günlük etkinliklerini (Amazon Echo veya Google Home sahipleri ile ortak olan bir endişe) bildirmek üzere tasarlanan bir ürünün gizlilik sonuçları konusunda endişeleniyor. Araştırmacılar, Fribo’nun Kore izleyicileri tarafından tasarlandığını ve test edildiğini ve diğer kültürlerin farklı tepki gösterebileceğini belirtti. Ancak bunlar nispeten küçük olumsuzluklardır ve Fribo’nun ucuz inşaatı (Raspberry Pi ile güçlendirilmiştir ve sadece basit bir ekrana ve temel sensörlere sahiptir) piyasaya çıkmışsa kolayca uyarlanabilir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.