Yeni Kültürümüz: AVM

0

Zülfü Livaneli, Serenad adlı kitabında AVM’leri ‘İstanbul’un yeni tapınakları’ olarak tanımlamış. Eksik söylemiş. AVM’lere olan hayranlık yalnızca İstanbul’la sınırlı değil, tüm Türkiye’yi etkisi altına almış durumda.

AVM’ler virüs gibi yayılıyor..
Bundan tam 30 yıl önce, 1988’de, Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi İstanbul Ataköy’de Galleria adı ile açıldı.

AVM’lerin kronolojik gelişimine bakıldığında 1995 yılında 12 olan AVM sayısı, 2011 yılında 264’e, 2014 yılında 345’e yükselmiş bulunuyor. 2016 Mart ayı itibariyle 369 olan AVM sayısının ise 2016 sonunda 414’e, 2017’de 443’e, 2018’de 448’e yükseleceği öngörülüyor.*

En bol AVM’ler bu şehirlerde..

2016 verileri ile.

AVM furyasının sadece İstanbul’la sınırlı kalmadığını yukarıda dile getirmiştim. İçinde en fazla AVM’yi barındıran ilk beş ilimizi solda gösterdim. Antalya’yı bu listede görmek beni şaşırtmadı desem yalan olur.

Peki talep olmasa bu kadar AVM açılır mıydı?
Güliz MUĞAN AKINCI’nın Gençler ve Alışveriş Merkezleri (AVM’ler): AVM Kullanım Tercihleri Hakkında Bir Alan Çalışması’nda yaptığı araştırmaya göre, 13-19 yaş arasında genç grubun boş zamanlarını geçirdikleri mekanların dağılımı aşağıda verilmiştir.

**

Araştırmada konuşulan gençlerin yarısından çoğu AVM’ye her gelişlerinde 3 saatten fazla zaman harcadıklarını söylemişler üstelik.

Derslerde öğretmenlerimin sık sık dile getirdiği söz aklıma geldi: “Biz tüketim toplumuyuz.”
Ne kadar da doğru! Ama bunu itinayla reddediyoruz.

AVM’ye girmek için hep bir bahanemiz oluyor.
“Hava çok sıcak, dışarısı yanıyor!”
“Hava çok soğuk, dışarıda durulmaz.”

Girmişken bir şeyler almadan çıkmak da olmaz. Sonuçta her mağazada %50’ye varan indirim var!

Çok tanıdık değil mi bu yazdıklarım. Her gün yaşadığımız şeyler.. Bir alışveriş merkezi kültürü oluşturdular. Diğer birçok kültürümüzü de yok ettiler bununla birlikte.

Ha bu arada “okula dönüş indirimi” kapıdadır. Şu sıralar pek alışveriş yapmayın derim. Varolan fiyatı 5 arttırıp 3 indirirler, bizde seviniriz..

Hepimize iyi alışverişler!

* http://www evagyd com/haberler/2016-2018-avm-arastirmasi-sonuclari-yayinlandi/274/
** MUĞAN AKINCI Güliz, “Gençler ve Alışveriş Merkezleri (AVM’ler): AVM Kullanım Tercihleri Hakkında Bir Alan Çalışması”, MEGARON, C:8, S:2 (2013), s93-94

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.