Yerel ve Küresel Reklamlar ile Coca Cola Örneği

0

Reklamlarda esas olan birkaç husustan biri, belki de en can alıcısı, firma ya da ürün tanıtımında tüketiciyi istenen yöne sürüklemektir. Bunun için temel ölçüt kuşkusuz firma imajına uygunluktur. İmaj dediğimiz bir nevi karakteristik özellikler bütününü belirtir. Firma buna karar verdiğinde artık reklamlar için iki yol kalır, bu da firmanın büyüklüğü ya da faaliyet alanıyla ölçülür. Bu duruma en güzel örneklerden biri de coca cola reklamlarıdır.

Coca cola esasında bize sadece asitli şekerli su içirmiyor, aslında hayata karşı bir bakış açısı kazandırmaya da çalışıyor. Burada kendi felsefeleri olan kalıcılık unsuru ile harmanlanmış bir yaklaşımdır karşımızdaki. İlk dönemlerinden itibaren süregelen bu yaklaşımları onların insanlara sattığı ürün aracılığıyla adeta, hayatın anlamlılığını yaşamanın ve sürdürmenin önemini hatırlatmaktadır.

Buraya kadar anlattığımız kısım başta da değinildiği gibi firma amacıyla tüketiciyi bir düşünceye ulaştırmaya çalışmasını karşılamaktadır. Peki ya ikinci kısmı? Burada da coca cola gibi uluslararası arenada boy gösteren firmalarda görmeye alışık olduğumuz küresel reklam şekilleri çok yaygındır. Bu reklamların özellikleri temelde firma imajına uygun mesajın tüm faaliyet alanlarında aynı şekilde dillendirilmesidir. Böyle olması için firmanın coca cola’da olduğu gibi lider olması gereklidir. Bu sayede rekabet kurallarını çoğunlukla o belirler. Küresel reklam dediğimiz yaygın reklamların tersine bölgesel ya da yerel reklamlar da vardır. Bunlar için de örneğimiz yine coca coladır. Çoğumuzun bildiği bir markanın yerli cola üretmesi ile coca cola firması dünya üzerindeki reklamlarını ülkemizde farklılaştırarak yerel motiflerle süsleyerek sunmuştur. Bu kuşkusuz rekabet ortamının getirdiği bir durumdu. O da bunun gereğini yapmak için geleneğini değiştirerek kendi imajını da içeren ama yine de bize yani ülkemize göre reklamlar ile faaliyetine devam etmiştir.

İzlediğimiz son reklamında ise başta hiç değinmediğimiz yeni bir örnek olarak küresel imaj ile ortak değerlerden biri olan kardeşliğe yer vermiştir. Bu da aslında akla yeni bir reklam şeklini getiriyor. Kim bilir, belki de bu gibi reklamları, yeni yazılarımızda küresel imaj ve toplumsal değerlere uygun reklam örneklerinde sayacağız!

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.