Yerli Arama Motoru Yaani mi?

0

Geçtiğimiz günlerde Turkcell yeni hizmeti olan yerli ara motoru Yaanet uygulamasını duyurmuştu. Bilindiği gibi Yandex ile ortak çalışma sonucu ortaya çıkan Yaanet, her ne kadar ara motoru denilse de aslında bir browser. Yani bildiğimiz ve kullandığımız Safari veya Google Chrome gibi ağ tarayıcı ara yüzüdür.  Gerek tanıtımında olsun gerekse kendi sitesinde yerli arama motoru ifadesi geçiyor. Ancak dediğim gibi ara motoru yapısından uzakta bir sistem. Bu bağlamda anlaşılıyor ki Yandex ve Turkcell güçlerini birleştirerek Google arama motoruna rakip olmayı hedefliyorlar. Tabi ki kesin bir bilgi olmamakla bu benim kişisel fikrimdir.

Yaanet Neler Sunuyor?
Aslında işte şunu ilk defa sunuyor diyebileceğim bir özelliği yok. Normal browser üzerindeki hizmetlerle aynı özellikleri sunmakta. Nedir bunlar dersek,

  • Hava durumunu hakkında bilgi verebiliyor,
  • Haberler bölümü ile son dakika haberleri sunuyor,
  • Cafe, lokanta vb. mekan bilgileri sunuyor,
  • Birde Turkcell’in diğer hizmetleri ile uyumlu olduğu söyleniyor.

Genel itibari ile bir browserda ne varsa Yaanet’te onu sunuyor yani. Özellikle operatöre abone iseniz indirin derim. Neden derseniz, uygulamayı indirene bedava internet hizmet sunuluyor ve ayrıca yapılan aramalar internet kotanızdan gitmiyor. Tam bu gideri nasıl çıkarırlar diye düşünürken şuan aldığım bir mesaj ile cevabımı aldım. Turkcell hattım ile ilgili fiyat güncellemesi yapmış. Yani zam yapmış. Buna göre bedava internet nereden geldi diye düşünmeye gerek yok gibi.

Yaanet Kullanılır mı?
Şu özelliği için kesin kullanmalısınız diyebileceğimiz bir neden yok aslında. Belki bedavalardan yararlanmak için kullanabilir veya yerli sermayeye destek olsun diye düşünebilirsiniz. Tabi ki ne kadar yerli olduğu tartışma konusu bu nedenle hiç bu konuya girmiyorum. Ancak iki platformda denedim. Hem IOS hem de Android üzerinde pek iyi performans aldığımı söyleyemem. Bu nedenle açıkçası ben şuan için kullanmıyorum.

Yaanet’in Eksiklikleri Var mı?
Yukarıda söz ettiğim gibi iki platform üzerinde yaptığım incelemede okuma modu eksikliği gözüme çarptı. Bu bence özellikle mobil browser üzerinde olması gerekirdi. Bununla beraber bazı sitelerde uygulama kasıyor ve hatta bazen de kapanıyor. Aynı siteyi başka bir browser ile çok rahat şekilde açabiliyorsunuz. Buna göre şuan için Yaanet kullanmak cihazınız için ekstra hafıza kaplaması demek olur. Biraz bekleyin belki güncellemeler ile iyi bir noktaya gelir. Yine de merak ediyorsanız resmi sitesinden indirebilir ve kendiniz kullanıp kullanmayacağınıza karar verebilirsiniz.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.