Yeryüzüne Verdiğimiz Zararın Ölçüsü: Karbon Ayak izi

0

Son zamanlarda sıkça rastladığımız, pek çoğumuzun aşina olduğu bir kavram var. Karbon ayak izi. Karbon ayak izini tanımlayacak olursak; insanların çeşitli faaliyetler sonucu çevreye vermiş olduğu zararın ölçüsüdür.  Küresel ısınmanın sorumlusu olarak gösterilmektedir. Teknolojiyle birlikte dünyaya bıraktığımız zararları tahmin etmek zor olmasa gerek.

Şahsi olarak yeryüzüne ne kadar zarar veriyoruz, bunu günlük faaliyetlerimizden öğrenebiliriz. Örneğin; evde doğal gaz ve elektrik kullanırken ya da ısınmak için kömür kullanırken, arabayla veyahut uçakla seyahat ederken CO2 salınımı gerçekleştiririz. CO2 salınımındaki artış, küresel ısınmayı artırmakta ve kutuplara yakın buzların erimesine neden olmaktadır.

Çevreye verdiğimiz zararı en aza indirgemek, karbon ayak izimizi azaltmak ve dengelemek için neler yapabileceğimize birlikte bakalım:

Araç Kullanımı
İş yeriniz eğer çok uzak değilse işe yürüyerek gidebilir ya da bisiklet sürmeyi biliyorsanız iş yerinize bisikletle gidebilirsiniz. Şehir içinde toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Eğer kendinize ait bir aracınız varsa, yolculuk ayak izini azaltmak amacıyla iş arkadaşlarınızı gidecekleri yere bırakabilirsiniz. Bununla birlikte tatile gitmeyi planlıyorsanız uçakla gitmemeniz karbon salınımını azaltmak için faydalı olacaktır.

Elektrik
Bilgisayar, televizyon, tablet, telefon vb. eşyaları gün içinde daha az kullanarak elektrik kullanımından tasarruf edebilirsiniz. En güzeli, yenilenebilir enerji kullanmak.

Isınma
Hem doğal gaz faturanızı hem de karbon salınımını azaltmak amacıyla ısınmak için güneş enerjisi kullanabilirsiniz. Gün ışığından doğru şekilde faydalanırsanız ısınmak için daha az yakıt harcarsınız.

Hava Kirliliği
İş yaşantınızın, hem çalıştığınız yerin hem de dış ortamın havasını kirletmemesi gerekir. Karbon ayak izinizi azaltmak için hava sirkülasyon cihazlarıyla ofisinizdeki havayı sağlıklı tutabilirsiniz.

Atık
Ürün kullanımında sürdürülebilirliği önemseyin. Üretim atıklarını önleyin. Örneğin; ofisinizde kâğıt kullanımını azaltabilir, daha az fotokopi çekebilir, hatalı çıkan fotokopi kâğıtlarını yeniden kullanabilir ve geri dönüşüme kazandırabilirsiniz.

Tekstil
Ürün kullanımında sürdürülebilirliği göz önünde bulundurabileceğiniz gibi; kıyafet, çanta, ayakkabı ve aksesuar kullanımında da sürdürülebilirliği dikkate almanız gerekmektedir. Alışverişlerinizi ihtiyaçlarınız dahilinde yaparsanız hem karbon ayak izinizi azaltmış hem de tasarruf etmiş olursunuz. Bir düşünün, sahiden yeni bir kot pantolona ihtiyacınız var mı? Eğer kararsızsanız ya da cevabınız hayır ise, kendinize yeni bir pantolon almak yerine gardırobunuzda duran pantolonlarınızı değerlendirebilir, kullanılamaz durumdaysa onarabilir, geri dönüşüme kazandırabilir ya da bağışlayabilirsiniz. İkinci el kıyafet alıp satarak kıyafetlerin el değiştirmesini sağlar, doğal kaynaklarımızın bilinçsizce tüketilmesini engelleyebilirsiniz. Örneğin; www.tarz2.com ‘da kıyafetlerinizi satarak, kıyafetlerinizin başka insanların üzerinde yeniden hayat bulmalarını sağlayabileceğiniz gibi ikinci el kıyafet alarak tekstil sektöründeki sürdürülebilirliğe de katkı sağlarsınız.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.