YOLCU TAŞIMACILIĞI SEKTÖRÜNDE KARAYOLUNUN GELECEĞİ

0

Yaklaşık 10-15 sene öncesine Türkiye’de yolcu taşımacılığı dendiği zaman aklımıza gelen ilk taşıma türü karayolu olurdu. Havayolu taşımacılığı bugünkü kadar yaygın değildi ve bilet fiyatları oldukça yüksekti. Demiryolu ise uygun bilet fiyatlarına rağmen uzun yolculuk süresinden dolayı insanlar tarafından tercih edilmiyordu. Karayolu ise özellikle büyük şehirler arasında bilet fiyatlarını geniş bir fiyat aralığında sunuyordu ve yolculuk süresi açısından demiryoluna göre daha makuldü.

2003 yılında Ulaştırma Bakanlığı’nın özel havayolu işletmelerinin iç hatlarda uçuş yapabilme izni veren uygulamasıyla birlikte ülkemizde yurt içi yolcu taşımacılığında yeni bir başlamıştır. Türk Hava Yolları’nın tekelinde olan sektöre yeni oyuncuların dahil olmasıyla birlikte sektörde büyük değişim yaşanmış ve günümüzde uçaklar zenginlerin ulaşım aracı olmaktan çıkmıştır.

Diğer yandan demiryolunda yaşanan gelişmelere baktığımız zaman özellikle büyük şehirler arasındaki hızlı tren projeleri dikkat çekmektedir. Bugün yalnızca Ankara-Eskişehir arasında gördüğümüz hızlı trenler yakın gelecekte İstanbul-Ankara, Ankara-İzmir, Ankara-Konya ve Ankara-Sivas raylarında seyredecekler. Hızlı, güvenli ve ekonomik olması sebebiyle bu hatlarda demiryolunun tercih edilme oranının ne kadar yüksek olacağını tahmin etmek hiç de zor değil.

Denizyolu taşımacılığı ise Marmara Denizi’nde yaygınlaşmaya başladı fakat kıta sahanlığı gibi problemler sebebiyle diğer denizlerimizde var olması şimdilik biraz zor gözüküyor.

Tüm bu gelişmelere karşın karayolu taşımacılığında durum pek iyiye gitmiyor ve diğer taşıma türleriyle rekabet etmek sektördeki şirketler için daha güç bir hal almaya başladı. Özellikle son zamanlarda artan yakıt fiyatlarıyla beraber bilet fiyatları da yükselmiş durumda. Havayolu şirketlerinin sahip olduğu vergisiz yakıt imkanı, demiryolunda ise maliyetlerin karayoluna göre çok daha düşük olması, karayolu firmalarının artık fiyatta rekabet etmesinin çok zor olduğunu gösteriyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ise havayoluna ve demiryoluna gösterdiği önemle, yaptığı yatırımlarla uzun mesafelerde yapılan yolculuklar için insanların bu taşıma modlarını tercih etmesinin değişen ve gelişen şartların gereği olarak görmektedir.

Uzun mesafelerde, havayolu ve demiryolu taşımacılığı karayoluna göre çok büyük rekabet avantajına sahiptir fakat ulaşım ağının karayolu kadar geniş olmaması sebebiyle tamamlayıcı olarak karayolundan yararlanmaya mecburdur.

Önümüzdeki yıllarda karayolcu yolcu taşımacılığı sektörünün havayolunu ve demiryolunu uzun mesafelerde kendine rakip olarak görmek yerine; bu taşıma modlarına tamamlayıcı olarak projeler geliştirmesi durumunda (örneğin ortak bir rezervasyon çerçevesinde yolcuların havalimanından yakın çevreye ulaştırılması gibi) karayolu işletmelerinin bu yeni rolde karları çok daha yüksek olacaktır.

Bununla birlikte sektörde faaliyet gösteren işletme sayısının çok yüksek olmasından dolayı önümüzdeki dönemlerde sektörde birleşmelerin ve satın almaların olacağını, özellikle havayolu şirketlerinin dikey büyümeye gidip karayolu taşıma şirketlerini satın aldığını görebiliriz.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.