Yozgat’taki Alt Yapı Problemleri Üzerine Yüzeysel İnceleme

0

Ülkemiz alt yapı bakımından önemli gelişmeler gösterse de bunlar ne yazık ki kısa vadeli olmakta ve iş birliği tam anlamıyla sağlanamadığı için kurumlar arası iletişim-proje anlaşmazlığı yüzünden tam anlamıyla alt yapı sorunumuzu çözebilmiş değiliz.

Yerel yönetim olarak belediyeler, alt yapı konusunda yıllarca yetersiz çaba sarf etmiş ve “Türkiye’de alt yapı sorunu” kalıbının doğmasına yol açmışlardır.

Ülkemiz insanında yerleşen bazı düşünce kalıpları vardır. “Yerden yüksek araba, bozuk yola gidecek sert süspansiyonlu araç vs.”. Bu gibi kalıplara aslında bağlanmak zorunda değiliz. Öğretilmiş çaresizlik neticesinde bu sorunu benimseyip hayatımızın parçası haline getirip ona göre hareket ediyoruz.

Ülkemiz güzide şehirlerinden, Ankara’ya yaklaşık üç saat, Kayseri’ye iki buçuk saat, Sivas’a dört buçuk saat uzaklıkta olan Yozgat’ı ele alalım.

Merkez nüfusu yaklaşık 80.000 civarında olan, 2006 yılında üniversitesi kurulan bu şehrin ne yazık ki alt yapı problemi oranı ülkemiz şehirlerine kıyasla bir hayli yüksek.

Bir çok siyasi isim çıkartmasına rağmen, gözle görülür alt yapısal bir iyileştirme sergilememiştir.

Herhangi bir siyasi lider geleceği zaman hummalı çalışma sergileyen Belediye, aynı performansı sonrasında göstermeyip, aksine olduğu gibi bırakmaktadır.

Aşağıda, Yozgat Merkez’e bağlı bir mahalleden çektiğim bazı fotoğrafları sizlerle paylaşıyorum.

Burada gördüğünüz gibi parke taşları hava şartları neticesinde yıpranmış, bir kısmı hasar görmüş ve yol ise kıvrımlı bir hal almıştır.

yozgat (1) yozgat (2) yozgat (3) yozgat (4) yozgat (5)

 

 

 

 

 

 

 

Bu da bir yaya yolundan alınmış resim. Uzun süredir bu şekilde olan yaya yolunda her hangi bir iyileştirme faaliyeti bulunmuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Burası da bir yaya yolu birleşiminden alınmış görsel. Vatandaş ana yoldan gitmek istese, Sivas-Ankara karayolu gibi işlek bir yoldan gitmesi gerek. Yaya yolunu tercih etmeye kalksa durum gördüğünüz gibi. Engelli vatandaş için ise seçenek bulunmuyor.

Buradaki resim de üniversiteye bağlı meslek yüksekokul girişinden alındı. Sıcak ve kuru havalarda bir nebze de olsa yürünürken, yağmurlu hele ki karlı havalarda yürümek imkansızlaşıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir alt yapı sorunu da yaya geçidi üzerine. Burası da Üniversite öğrenci yurdu civarında yer alan işlek sayılabilecek bir geçit.

Ülkemizde alt yapı problemleri gerçekten vatandaş için, refah için tam kapasiteli çözüm için yapılmayıp, sadece göstermelik, seçime yakın kısa vadeli iyileştirmeler kapsamında ele alınıyor. Bu yüzden yollarımız yamalı, rögar kapaklarımız hiçbir zaman yola sıfır değil. Yaya geçitlerimiz yayaya öncelikli değil. Araçlarımızı keyfimize zevklerimize göre değil, ikamet ettiğimiz yerin coğrafi özelliklerine, yol yapısına göre seçiyoruz.

Artık, göstermelik alt yapı çalışmalarından vazgeçmeli, yerelde alt yapı problemlerine kalıcı çözümler üreterek turist çekmek bir kenara olanı koruma gayretine girişilmelidir.

Bu konu bir yeri kötülemek için değil, sadece yanlış politika izlenen alt yapı sorununa vurgu yapılmak için şahsımca kaleme alınmıştır.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.