Ziraat Bankası’nın 2017 – 2. Çeyrek Net Karı Arttı

0

Devletin en önemli kredi finansmanını sağlayan bankalardan TC Ziraat Bankası 15 Ağustos 2017 tarihinde yapmış olduğu açıklamada yılın 2. Çeyrek net karının bir önceki yıla göre %21,7 artış ile 2.2 milyar Türk Lirasına yükseldiğini bildirmiştir. Bu artışın en önemli sebebi kredilerdeki büyümeden kaynaklıdır. Özellikle kamuda sağlanan kredi teşvik ve imkanları sayesinde, KGF (Kredi Garanti Fonu) ve KOSGEB kredi desteklerinin de etkisi ile küçük ve orta ölçekli işletmeler finansman sağlarken bankalar ise faiz ve komisyon gelirleri elde etmiştir. Birçok özel bankanın uyguladığı strateji olan tabana yaygın finansman sağlama hedefi ile ilerleyen Ziraat Bankası küçük işletmelere oldukça fazla kredi imkanı sağlamıştır.
Ziraat Bankası aynı zamanda konut ve tarım kredilerinde de hızlı büyüme gerçekleştirmiştir.

Ziraat Bankası’nın 2016 yılının aynı dönemine göre 2. Çeyrek net faiz geliri ise %26 artış ile 4.1 milyar Türk Lirasına ulaşmıştır.

Net ücret ve komisyon gelirleri 2016 yılının 2. Çeyreğine göre %39,8 lik artış ile 2017 2. Çeyreğinde 556 milyon Türk Lirasına yükselmiştir.

Ziraat Bankası’nın Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapmış olduğu açıklamada, bankanın kredi ve alacak durumu 2017 2. Çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre % 16,4 oranında artış ile 270,9 milyar Türk Lirası’na yükseldiği bildirilmiştir.

TC Ziraat Bankası CEO’su ve aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği (TBB) başkanı olan Hüseyin Aydın TBB basın toplantısında yaptığı açıklamada Ziraat Bankası’nın 2017 yılı kredi büyümesinin  %16-18, karlılığın ise % 15-20 oranında artmasını beklediğini söylemiştir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.