Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’nde Yaşanan Başarısızlığın Sebepleri Nelerdir?

0

1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren ve yaklaşık 6.5 milyon çalışanın yararlanacağı bir havuz olarak oluşturulan Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) beklenen verimi verebilmiş değil. Yapılan araştırmaya göre 6.3 milyon çalışanın yaklaşık 4 milyonu otomatik BES’ten vazgeçti. Cayma oranının yüzde 60’a çıkması üzerine hükümet yetkilileri harekete geçerek yeni yılda devlet katkısını yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkarılmasını düşünüyor. Büyük umutlarla başlanan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin tutmaması üzerine hükümet, sistmi yeniden düzenleyecek.

Bireysel Emeklilik Sistemi, eski Çalışma Bakanlarından Faruk Çelik zamanında gündeme gelmişti. Plan ve projesi uygulamaya konan bu uygulama, yine eski Çalışma Bakanlarından Mehmet Müezzinoğlu zamanında uygulamaya konulmuştu. Uygulama sonucunda beklenen verim alınamadı ve hükümet, tekrar revizyon kararı aldı. Yeni oluşum ve düzenlemeler de bu sefer sadece Çalışma Bakanlığı yürütmeyecek, bir diğer taraftan çalışmalara Ekonomi ve Maliye Bakanlığı da katılacak.

Mevcut sistem içerisinde gönüllü olan yaklaşık 6.8 milyon katılımcı mevcut. Bu katılımcıların sistem içerisinde biriktirdikleri miktar ise bugüne kadar yaklaşık 70 milyar. Otomatik BES’ten çıkanların yüzde 62’sini özel sektör, yüzde 49’unu ise kamu sektöründen vatandaşlar oluşturuyor. Yeni BES paketi ise Eylül-Ekim gibi meclise gelerek en geç 1 Ocak 2018’de yürürlükte olması bekleniyor. Sistem içerisinde bulunan cayma bedelinin kaldırılması ile cayma süresinin 6 ila 8 aya çıkarlması, ilgili sektör temsilcileri tarafından Bakanlığa sunuldu. Bununla birlikte 45 yaş üzeri ve 18 yaş alt çalışanların isteğe bağlı değil de zorunlu olarak sisteme dahil edilmesi de gündemde olan diğer öneriler.

BES konusunda başarısızlık nereden kaynaklanıyor. Öncelikle sistem, çalışanlara yeterince anlatılamadı. Toplu caymaların iletişim eksikliğinden kaynaklandığı da yine bir diğer görüş arasında. Hükümete karşıt görüşlü medya organları ve geçmiş yıllarda bazı otomatik uygulamalarda yaşanan başarısızlıklar da birçok katılımcıyı etkiledi. Medyada eski dönemlerde yine devlet garantisinde uygulanan ve kolay kolay kimsenin biriken fonunu alamadığı Konut Edindirme Yardımı (KEY) ve tasarruf teşvik ödemeleri sürekli gündemde tutulmakta. KEY ödemelerinde işçilerin maaşlarından belirli miktarlarda kesinti yapılmış ancak bu para en son 2010 yılında ilgili kişilere paraları ciddi oranlarda kesilerek geri verilmiştir. İşte bu nedenle bu kişiler yeni nesle olumsuz izlenim vermekte ve sistemden çıkışlarını sağlamaktadır.

Kaynak: www sigortagundem com/haber/cayma-olmasin-diye-destek-yuzde-30-olacak/1226819

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Konaklama İşletmeciliği bölümü mezunuyum. İstanbul Aydın Üniversitesi İşletme Yönetimi bölümünde Yüksek Lisansımı tamamladım. İlgi alanlarım Ekonomi, Marka Yönetimi ve Markalaşma, Genel ve Türk Siyasi Tarihi ile Roma Tarihi ve Sağlık Bilimleridir. Tarih, Ekonomi ve güncel konular hakkında ayrıca kendime ait bir blog sitem mevcut. Buradan da beni takip edebilirsiniz. : mehmetayaz2828@blogspot.com.tr

Cevap Yaz

Your email address will not be published.