Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatlarındaki Artışın Perde Arkası

0

Son günlerde yazılı ve görsel basında da sıklıkla yer alan zorunlu trafik sigortası fiyatlarındaki artışla alakalı oluşan bilgi kirliliğine artık bir son vermek gerekiyor. Bu süreçte en masum kesim araç sahiplerinin isyan edercesine veryansın ettikleri sigorta şirketleri aslında. Türkiye Sigorta Birliği’nin geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamaya göre trafik sigortasında şirketlerin son 10 yılda yaşadıkları zararın bilançosu 7 milyar TL’ye ulaşmış durumda. 2015’in ilk  9 ayındaki zararın boyutu ise 1.7 Milyar TL civarında. Öyle ki trafik sigortası branşındaki bu zararın, sigorta şirketlerinin öz sermayelerini etkileme noktasında geldiği belirtiliyor.

TEMİNAT TANIMLARINDAKİ BELİRSİZLİK ZAMLARIN BİR DİĞER NEDENİ

Sigorta şirketlerinin trafik sigortası branşında yaşadıkları zararın sebepleri arasında gösterilen teminatlar için de yargının net bir karar uygulamaması, benzer davalar için farklı kararlar çıkması şirketlerin uyguladıkları fiyat politikalarını zarar etmeme üzerine kurmalarına sebep oluyor. Zamların bir diğer nedeni ise herkesin malumu olduğu üzere son 1 yılda %60 – 70 oranında yükselen döviz kuru. Yedek parçada dışa bağımlı bir ülke olmamız, söz konusu parçaların ithalatındaki masrafların daha da artmasına sebep olurken, bu durum dolaylı olarak trafik sigortası primlerine de zam olarak yansıyor.

ÇÖZÜM SADECE ZAM YAPMAKTAN MI GEÇİYOR? 

Ortaya çıkan bu tablo sonrasında sigorta şirketlerinin trafik sigortası primlerine son dönemde uyguladıkları zamlar da anlam kazanmış oluyor. Ancak araç sahiplerinin bu süreçte şikayetçi oldukları farklı bir durum daha söz konusu. Her ne kadar zorunlu trafik sigortası primlerinin belirlenmesinde hasarsızlık gibi indirim sağlayacak kriterlerin göz önünde bulundurulduğu belirtilse de, sürücüler cephesinde durumun hiç de bu şekilde olmadığı ortaya çıkıyor. Örneğin son 5 yılda tek bir kazası dahi olmayan sürücünün de trafik sigortası priminde %100’e varan zamları görmek mümkün. Yapılan zamlardan önemli ölçüde etkilenen bir diğer meslek grubu ise taksiciler oldu. Geçtiğimiz günlerde trafik sigortası primlerindeki fahiş artış dolayısıyla Kadıköy’de protesto gösterisi yapan taksicilerin açıklamalarına göre, primlerdeki zam oranları taksilerde %300 – 350 oranına çıkmış durumda. Verilerden de anlaşılacağı üzere trafik sigortası fiyatlarındaki zamlar kaçınılmaz görünüyor. Ancak burada sık sık kaza yaparak sektördeki zararın bir parçası olan sürücüyle, yıllarca araç kullanmasına rağmen tek bir kazası dahi olmayan sürücüyü ayırt etmek gerekiyor. Prim hesaplamalarında kullanıldığı belirtilen hasarsızlık indiriminin daha da ön plana çıkmasıyla beraber iyi sürücüler trafik sigortası fiyatlarında şikayetçi olmayacakları gibi, diğer sürücülerin de daha dikkatli araç kullanmalarının yolu açılacaktır.

Yardımcı kaynaklar:

tsb.org.tr, sigortam.net, sbm.org.tr

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.